Technikák

Manuális Neurodinamika (Perifériás idegmobilizáció)

Egy speciális fogásokat és módszereket (pl triggerpont terápia) magába foglaló diagnosztikai és terápiás módszer. A terápia célja a becsípődött, letapadt, keringésükben sérült alsó, vagy felső végtagi idegek felszabadítása a nyomás alól, ezáltal a karba- lábba sugárzó zsibbadás, fájdalom csillapítása illetve megszüntetése. A kezelés tehermentesített, fájdalommentes testhelyzetben zajlik, mely a perifériás idegek gyulladásának csökkenését, blokádjainak megszüntetését, a mozgásterjedelem növekedését, a fájdalom csillapítását eredményezheti.

A kezelés az alábbi panaszok esetén hatásosan alkalmazható:

  • zsibbadás a végtagokban, ami semmilyen terápiára nem szűnik
  • éjszakai izomgörcsök, melyet nem Kálcium és Magnézium hiánya okoz,
  • éjszakai végtagzsibbadás pl.: alkar-kéz-ujjak zsibbadása,
  • gyengeség, diszkonfort érzet a végtagokban, ujjakban, érzéskiesés,
  • hátfájás, derékfájás és nyaki fájdalom,
  • fájdalmas, beszűkült végtagmozgás.

A kezelés részeként megtanítjuk a páciensnek az otthon végezhető, egyénre szabott gyakorlatsorát.

Vákomtechnika-köpöly

A köpölyözés egy ősi terápia, melyet Dermato-Vákuum reflexológiának is neveznek. Gumi köpöly (szilikon): harang vagy kúp alakú csésze, pumpa.

Mi a köpölyözés?

A csészében vákuumot hozunk létre, miután azt a problémás testrészre, bőrfelületre helyeztük, mely hatására helyileg javul a vér-és nyirokkeringés. A bőr élénk piros lesz, olykor előfordulhat véraláfutás is. A szövetek anyagcseréje megélénkül. A kötőszöveti letapadások a vákuum segítségével lazulnak, a sérülés, a rándulás, ahúzódás után kialakult fascia (kötőszöveti) csavarodás, deformálódás megszűnik. Az esetlegesen előforduló duzzanat csökken. A köpöly reflexes hatást is kivált. Utóbbi hatás magyarázatának alapja a Head-zóna elmélet, mely szerint a gerincvelőből kilépő egy-egy ideggyök egyes bőr-, szerv, és izomterületeket lát el, összekapcsolva ezeket. Tehát a bőrön keresztük tudunk hatni az azonos ideg által ellátott távolabbi szervekre.

Az eszközt statikus vagy mozgó köpölyként használjuk egy adott pontra feltelepítve, a helyi keringést javítjuk, illetve a fent említett összekapcsolódások révén reflexes hatást is elérünk, illetve felszakítjuk a kötőszöveti letapadásokat, az ún. crosslinkeket.

A mozgó köpölyözés, amelynek során a kezelt felületet beolajozzuk, hogy a köpöly csúsztatható legyen a bőrfelületen, majd lassan, folyamatosan mozgatjuk a megfelelő irányokba.

A mozgásszervi panaszok mindig együtt járnak kötőszöveti és izom feszülésekkel, letapadásokkal, melyek negatív hatással vannak a funkciókra, olykor fájdalmasak. Ezen területeken alkalmazva ezt a technikát segíti a szövetek regenerálódását, ami a fájdalom csökkenését és a funkció javulását eredményezi.

Kinesio tape

A kinesio tape terápia a mozgásszervi problémák kezelésében az egyik leghatékonyabb módszer. Gyors, fájdalommentes, hatékony segítséget nyújt ficamok, húzódások, sportsérülések, gerinc és végtagfájdalmak kezelésekor, valamint mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban is. A különböző szakszerű ragasztási technikák segítségével erősítő, korrigáló vagy regeneráló hatást lehet vele elérni.

A kineziológiai tapasz egy rugalmas pamutanyagból készült, bőrre ragasztható szalag, amely segítségével a fájdalom és a mozgáskorlátozottság rövid időn belül mellékhatások nélkül csökkenthető.:

  • Gyors segítséget nyújt a fájdalomcsillapításban, lerövidíti a gyógyulási időszakot is.
  • Széleskörűen felhasználható.
  • Biztonságos gyógyítási módszer, semmiféle kémiai hatóanyagot nem tartalmaz.
  • Bőrbarát, légáteresztő anyagból készült, ennek köszönhetően, a bőr szabadon lélegezhet, bőrirritációt nem okoz.
  • Rugalmassága miatt együtt mozog a test szöveteivel, nem akadályoz a mozgásban.
  • Könnyen rögzíthető, jól tapad, tartós;

Hogyan hat?

A felhelyezett tapasz hatására a bőr és a szövetek fellazulnak, a nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik, javul a vérkeringés, és a fájdalom receptorokra nehezedő nyomás is csökken. Stabilizálja az izmokat, ízületeket, mentesíti a sérült szövetek terhelését, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti a gyulladások bekövetkezésének lehetőségét.

Fascia technika

A „myo”- vagyis izom a „myofascial” pedig az a fascia, izompólya mely körülöleli az izmot. A fascia réteg egy, az egész testünket behálózó kötőszövet , melynek egészsége, szerteágazó elhelyezkedése és a szervezetben betöltött rendkívül összetett feladatai miatt nagyon fontos.

Minden szövetet, szervet, izmot behálóz, összeköt, formál, támaszt ad és összetart. Belső kapcsolatot teremt a koponyától a talpig szinte a test minden részével. Megadja az izmok, szervek, csontok, az agy és az idegrendszer tartását, elrendezését, körülveszi a testben lévő folyadékot.

Testünk hatalmas fascia hálózattal rendelkezik, és mivel minden mindennel összefügg, ezért történhet meg az, hogy egy traumatikus sérülés a bokában feszültséget okozhat például a vállban. A fascia mindenen keresztülhalad, a test minden része egymáshoz kapcsolódik általa.

A fascia merevedére hajlamos, ha nem mozgunk megvastagszik és korlátozza az izom munkáját, ezáltal a mozgásban kisebb-nagyobb beszűkülést okozhat. A fasciának szüksége van a mozgásra, a melegre és a szükséges hidratálásra, hogy egészséges maradjon.

Triggerpont terápia

Trigger pontnak nevezzük azokat a vázizomzatunkban, vagy a fasciánkban (hálószerű kötőszövet) kialakuló csomókat, amelyek kívülről ugyan nem látszódnak, de nyomás hatására fájdalommal reagálnak, illetve az érzés egy meghatározott területre kisugárzik.

A kezelést megelőzi egy nagyon alapos anamnézis felvétel, illetve egy részletes betegvizsgálat. Erre azért van szükség, hogy sikerüljön a fájdalom valódi okát felkutatni és megszüntetni.

A kezelést megelőzi egy kis lazító masszázs, hogy oldódjanak az izomrétegek. Ezt követi a trigger pontok egyenletes erővel való nyomása. A nyomás fájdalmas, viszont ahogy az izom lazul, oldódik, nyúlik, úgy a fájdalom is szépen lassan csökken, majd megszűnik. Már néhány kezeléssel is hosszú távú eredményeket lehet elérni.

Trigger pont jelenlétére utaló jelek:

  • Mozgástartomány beszűkülése
  • Izomerő csökkenése
  • Nyomás hatására kisugárzó fájdalom megjelenése
  • Izzadás, szédülés, fokozott váladéktermelés, egyensúlyzavar

Trigger pontok kialakulásának oka lehet például:

Akut, illetve krónikus túlterhelés (házimunka, kisbaba emelése, költözködés miatti megterhelés)Trauma, sportsérülések, Stressz, Ízületi gyulladások, Ízületi kopások, Gerincferdülés stb.